Başak Temel'in Resimleri ile Hipnoz Olmaya Hazır Mısınız?

1/14/2011

Çarşamba günü İstanbul'da gerçekleşecek olan sergisi için birlikte alışverişe çıktığımız Başak Temel ile yoğun bir alışveriş turu yaptık. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız, bir yandan kıyafetlere dalmışken sohbetin de en koyusunun olduğu harika bir gündü. O kadar ki kendimizi kaptırdığımız için fotoğraf çekmeyi bile unuttuk. :) En yakın zamanda tekrarlanması dileğiyle..


Perşembe günü Kanal B'de yayınlanan Günce programının konuğuydu. Resime olan merakının ne zaman başladığını, hipnoza olan ilgisini, bu konuyla ilgili deneyimlerini , resimlerini bitirme süreçlerini, ne tür teknikler kullandığını anlattı. Çok yönlü olması nedeniyle bir çok titr sahip olan Başak Temel ile konu sosyal medyaya, kendi bloguna ve medya gündeminde yaşanan olaylara geldi.

Başak Temel Resim Sergisi – “Benim Hipnozum”
Zaman : 17 Ocak – 30 Ocak 2011
Yer :CRR İstanbul
Darülbedayi Caddesi – Harbiye Şişli Istanbul
Açılış Kokteyli:17 Ocak 2011 Pazartesi 17:30-19:30


“Benim Hipnozum”, Başak Temel’in deneyimlediği oto-hipnoz sürecinde ortaya çıkan işlerinden oluşan 3. kişisel sergisidir.Sergi Mayıs 2011′de de Ankaralı sanatseverlerle Cer Modern’de buluşacak.

Başak Temel, ilk kişisel sergisi ” Ellysion – Yeraltı Cenneti ” ni, 15 Kasım – 30 Kasım 2008 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sundu. Sergi, gerçeği ile eş zamanlı olarak, insanlara web ortamında ikinci bir yaşamı 3 boyutlu olarak sunan Secondlife’ta sanatseverlerle buluşan Türkiye’deki ilk sergi olmuştur.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu olan Başak Temel’in resimle olan ilişkisi ilkokul çağlarındayken başlamış, sanat eğitimcisi annesinden aldığı temel resim eğitimi ile çalışmalarını geliştirerek devam etmiştir. Üretkenlik ve yaratıcılığın insan hayatında gelişim ve mutluluğun vazgeçilmez kaynağı olduğu inancı ile devam etmekte olduğu resim çalışmalarını bugün de meslek hayatıyla beraber sürdürmektedir.Hayattaki duruşunu, yaşam felsefesini, deneyimlerini, duyarlılıklarını, yaşama sevincini, mutluluğunu, öfkesini, hayallerini ve izlenimlerini tümüyle tuval üzerine renk-biçim-doku gibi görsel öğeler olarak aktaran Başak Temel, eserlerinde karışık teknikle çalışmakta, akrilik boya, sprey boya, toz yaldız ile renklendirdiği işlerinde kolajlarda ayna, rölyefler için ise silikon ve sicim kullanarak, bilinen malzeme ve tekniklerin olanaklarını son derece geniş ve yaratıcı bir biçimde kullanarak özgün estetik tınılar oluşturmaktadır.

Çalışmalarında soyut ve sembolik biçimleri yaşamın ritmini yansıtacak biçimde düzenlenmekte, çeşitli ton ve nüanslarda kullanılan renkler, akrilik boyanın mat dokusu ile yaldız ve aynaların parlaklığı arasındaki zıtlık ilişkisi ile birleşerek çok özel bir armoni ve görsel etkileme yaratmaktadır.

Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

0 YORUM

Pinterest