Belkıs Sevengil’in Koleksiyonu, BİLGİ Öğrencilerine İlham Verdi

3/01/2012


İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri ve reklamcı Nesteren Davutoğlu, alanında bir ilk olan uygulamalı laboratuvar çalışmasını hayata geçirdi.   
Nesteren Davutoğlu'nun anneannesi ve eğitim misyoneri olan Belkıs Sevengil'in Cumhuriyet'in ilk yıllarında Anadolu'nun farklı yörelerinde yer alan Kız Meslek Liseleri'nde eğitim verdiği dönemde derlediği kıyafet koleksiyonunu sandıktan çıkardı. Yüz yıllık geçmişi ile her bir parçada yaşanmışlıkların izini barındıran ve Türk kadının şıklığını gözler önüne seren el dikişli, nakışlı, ipek, atlas parçalardan oluşan kıyafet sergisi 6 Mart Salı günü Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde açılacak.


Geçmişin göz nuru, el emeği giysileri, önlükleri, bebek zıbınları ve lizözleri günümüzün modernist yaklaşımıyla İstanbul Bilgi Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından bir araya getirildi. Sosyal yaşamın her döneminde toplumların estetik duygusuna yön veren önemli bir olgu olan moda, bu projede geçmişle bugünü bağlayan bir köprü niteliğinde olmuş. Bu sayede eski ve yeniyi BİLGİ Moda buluşturmuş.

Sergi Açılışı
Yer: Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Tarih: 6 Mart 2012
Saat: 18.00

Belkıs Sevengil: 
Cumhuriyetin ilk yıllarında yeni bir ülkenin yapılanması sürecinde, kadınların da üretime katılması için kendini seferber etmiş bir öğretmen. Anadolu'nun farklı yörelerinde Kız Meslek Liselerinde dikiş, nakış, çamaşır dersi öğretti ve Milli Eğitim Bakanlığının ilk kadın müfettişlerinden biri oldu.

Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

1 YORUM

 1. mutlu bir haber.
  Cumhuriyetin,başarılı kadınlarını çok seviyorum,takdir ediyorum.
  bilgi için çok teşekkürler.
  mutlu kal
  http://habinos.blogspot.com/

  YanıtlaSil

Pinterest