Jessica Chastain | US Vogue Aralık 2013

11/20/2013


Son üç yılda iki iki defa Oscar'a aday olan Jessica Chastain Amerika Vogue'un Aralık sayısında Oscar de la Renta, Alexander McQueen, Alexander Wang gibi tasarımcıların kıyafetleri içinde Annie Leibovitz'e pozlar vermiş.

Lord Frederic Leighton'un 'Flaming June' (1895) tablosunda Yunan tanrıçası Venüs'ü anımsatan pozuyla bir kadın ancak bu kadar güzel uyuyabilir dedirtiyor. Jessica Chastain de Theory by Theyskens'in güneş sarısı elbisesiyle derginin kapağında tüm canlılığıyla yer alıyor. 


Tasarımcılar sanatla iç içe olup bu akımlardan yararlanarak yöntemlerine göre ürünler çıkarmıştır. Sanatçının eserini imzalayıp o eserdeki varlığını kanıtlaması gibi tasarımcılarda kıyafetlerine etiket koyarak varlığını ortaya koyuyor. Sanayi Devrimi'nden sonra değişen estetik algısıyla birlikte Charles Baudelaire'in 'flanéur' kavramıyla hiçbir sınıfa ait olmayan, yenilikleri takip eden, daha çok gözlem gücü ortaya çıkmıştır. Bu hız çağında ise kent kalabalıklarından farklı bir düşünce yaratılması sermayeyi ve bilgiyi elinde tutan kişilerin elinde oluyor. 

Jessica Chastain Alexander McQueen elbisesiyle Van Gogh'un 'La Mousmé' (1888) tablosunun canlı örneği olmuş.


Kimi zaman moda ve sanat doğrudan birbirini etkilemiş kimi zamanda sanatçılarla tasarımcılar işbirliği içerisinde olmuşlardır. İki dünyanın da birbirinin dinamiklerini kullanıp ekonomik, sosyal kimliklerinin uzantısı olarak etkileşim içinde olmuşlardır. 

Chastain, Vera Wang'in el işçiliğiyle boyanmasından oluşan elbisesi içinde Gustav Klimt'in 'Portrait of Ria Munk III' (1918) eserindeki gibi kırılgan duruşuyla tuvalden gerçeğe dönüşmüş gibi.  


Alexander Wang'in mavi ipek elbisesi, kızıl saçları, porselen cildi ve yeşil gözleriyle aktris Felix Edouard Vallotton'un 'Le Retour de la Mer' (1924) tablosundaki duruşuyla.

Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

0 YORUM

Pinterest