Londra Moda Haftası | BORA AKSU 2014/15 Kış Koleksiyonu

2/15/2014


Bora Aksu Deri Tanıtım Grubu (DTG - Turkish Leather Brands) ile işbirliğinde Londra Moda Haftası'nda 2014/15 Sonbahar- Kış Koleksiyonunu sergiledi. Daha önceki koleksiyonları gibi yine kişisel bir hikayeye, annesinin genç kızlık dönemine dayanıyor.

Çocuk gözüyle iki dünyayı birleştiren tasarımcı, 1953 ile 1957 yıllarında annesinin İzmir Kız Lisesi'nde yatılı olarak okuduğu dönemi yeni koleksiyonu için çıkış noktası olarak almış. Evden ayrılıp yatılı okulda yeni bir yaşama başlayan Birsen Aksu'nun hassas genç kızlık dönemi, eve gönderdiği mektuplar, fotoğraflar, arkadaşlıkları, okulun katı disiplini, üniformaları, her ay bir kez okul olarak hocaların gözetiminde gittikleri sinemalar, kurdukları hayaller ve her bir anı koleksiyon içerisinde yerini buluyor. 

Çocukların sınırsız özgürlüklerini yaşadıkları ve hayal gücünün alabildiğince koşulsuz olduğu renkli bir dönemden sonra okulla başlayan kurallar, formalar, monoton renkler, örgülü saçlar çocukların dünyasını ikiye ayırıyor. Kimisi o eşsiz çocuksu dünyayı içinde koruyabilirken; kimileri de büyüdükçe unutmaya başlıyor. Önce silikleşiyor renkler sonra da yavaş yavaş yok oluyor. 

Deriyi oldukça ön plana çıkaran tasarımcıya koleksiyonunda tüm derileri DTG sağlamış. Deri hem asil yapısı hem de kurallara karşı duran asi bir havayı bir arada taşıması sebebiyle koleksiyonun konseptini çok iyi yansıtıyor. Hem romantik hem de maskülen parçalarda kullanılan deri, yünlü kuzu derisi ve cavalino olarak adlandırılan yünlü dana derileri koleksiyona başka bir boyut getirmiş. 

Bora Aksu, 2014-2015 Kış koleksiyonunda bu iki dünyayı bir çocuk gözüyle, hem dokular aracılığıyla hem de renk paleti ile yansıtıyor. Siyah, gece mavisi, gri ve beyaz kuralların olduğu okulun simgelediği dış dünyayı yansıtırken toz pembe, hardal,çivit mavi ve koyu kırmızı tonları çocuksu hayal dünyalarını simgeliyor. Yün, corduroy, kaşmir gibi kumaşlarla bir arada kullanılan ipek tül, organze, kırık boncukla işlenmiş couture kumaşlar kontrast yaratıyor. 

Sienna Miller, Keira Knightley ve Tori Amos gibi isimleri giydiren ve 2010 yılında Buckingham Sarayında Kraliçe Elizabeth'e takdim edilen Bora Aksu Londra Moda Haftası'nda yarattığı farklı çizgiyle etki yaratmaya devam ediyor. 


Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

0 YORUM

Pinterest