Kırmızı Halı | Met Gala 2014 Couture Couples!

5/07/2014


Yılın moda kokan etkinliği 1948 yılından beri New York Metropolitan Müzesi'nde düzenleniyor ve her yıl farklı bir temaya ev sahipliği yapıyor. Met Gala, merakla beklenen kostüm sergilerinin yanı sıra her sene değişen, birbirinden yaratıcı temaları ile de diğer galalardan farklı bir yere sahip. Geçtiğimiz yıl punk ruhunun işlendiği  Met Gala, bu yıl vintage temasıyla Amerika'nın bilinen ilk couture tasarımcısı Charles James'e (1906-1978) adanıyor. Çoğumuzun ismini ilk kez duyduğu tasarımcı 40 ve 50'lerdeki tasarımlarıyla Amerikan couture anlayışını şekillendirenlerden biri. 8 Mayıs - 10 Ağustos tarihleri arasında 'Charles James: Byond Fashion' adı altında 100 tasarımının sergilenmesi planlanıyor. 

Stil sahibi çiftler olarak Met Gala'nın vazgeçilmez çiftlerinden Gisele Bundchen ve Tom Brady de kırmızı halıda uyumlu kıyafetleriyle yerini almışlar. Vücut hatlarını ortaya çıkaran Balenciaga tasarımı bir başkası için muhteşem sayılabilecekken Gisele için sıradan kalmış. 


New York'un en büyük yardım gecelerinden biri olan Met Gala'ya katılan Blake Lively -Ryan Reynolds çiftinde retro glam etkisi hissediliyor. Gucci Premiere parfümlerinin yüzü olan Lively'nin seçimi de Gucci'den yana olmuş. Blake Lively kusursuz görüntüsünü yandan ayırdığı yumuşak dalgalı saçlarıyla Hollywood glamour havasında!


Charles James'in sıradışı tülden ve satenden dikilmiş balo kıyafetlerini gözler önüne serileceği Met sergisi etkinliğinde bir tutam Oscar sofistikeliğinden biraz da Cannes'daki büyüleyici ve çılgın etkinden ekleyip ortaya çıkan bir gecede David ve Victoria Beckham çifti minimalizmin doruklarında geziyor.

James'in kıyafetleri vücut yapısına yönelik biçimli korseler, dökümlü göğüs dekolteleri, kum saati formu ve yere kadar uzanan eteklerden oluşsa da Victoria Beckham kendi yalın çizgisi olan markasının kesimleri ve kalıplarıyla 2014/2015 koleksiyonunda yarattığı sade ve sofistike etkisi eşiyle uyum içinde olmasını sağlamış.


Johnny Depp, Ralph Lauren Purple Label marka smokini ve vintage görünümünü tamamlamak için bir aksesuar olarak kullandığı bastonuyla Tim Burton filmlerinden fırlamış gibi. Gecenin teması seçilen vintage ünlülerin stilinde farklı yorumlarla buluşurken Amber Heard'ın Giambattista Valli'nin altın sarısı elbisesi Depp'in zincirleriyle uyum sağlamış. 


Sezonun vazgeçilmezi crop-top üstler de gecede en çok tercih edilenlerden. Siyah, lacivert gibi klasik renklerin yanı sıra sarı, pembe ve kırmızı gibi canlı renklerin de yer aldığı kırmızı halıda Emma Stone, Thakoon'un iki parçadan oluşan tasarımını, yana attığı casual saç örgüsü, bronz tonlarındaki göz makyajı ve pembe rujuyla tamamlayarak daha çok modern bir hava yakalamış. 


Bilet fiyatı 25 bin dolar olan gecede modayı bir sanat dalı yapma çabası içinde şık olmayı bir kenara bırakarak, aslında şöhret dünyasında karşılığının kişisel tanıtımı olmasına bakabiliriz. Bu sebeple kimi zaman kitsch, demode kıyafetlerle yer alsalar da önemli olan katılmış olmaktı demekle de yetinilebilir. Modaevlerinin kreatif direktörlerine ilham olacak güzellikte olup kendilerine askı rolü olmayı seçen isimlerden bazıları da yeni aşklarıyla konuşulmaya devam ediyor. Kırmızı halıda 53 yaşındaki Sean Penn ve 38 yaşındaki Charlize Theron gibi. Çok beğendiğim isimlerden biri olan Theron earcuff küpeleri, pixie saç modelini monokrom Dior couture ile birlikte tamamlamış. 


Kariyerinin başında annesinin tasarladığı el yapımı giysilerle kendini gösterse de şimdi tasarımcıların gözdesi olan Beyonce gala için Jay-Z ile uyum içinde. Ricardo Tisci'nin kadınlarından biri olan Beyonce bayıldığı 'deniz kızı' formundaki elbiselerini bir kenara bırakarak iyi bir tercih yapmış. 1920'lerdeki stili yansıtarak yüzündeki boncuklardan oluşan peçesi ve koyu bordo rujuyla daha çok gotik bir görünüm sergilemiş. 


Geçtiğimiz sene koltuk kumaşıyla kaplanıp gelmiş görüntüsü hala hafızalarımızdan silinmemişken bu yıl başkalaşım geçiren Kim ve Kanye Lanvin'in özel yapım kostümleriyle galaya katılmış. Anna Wintour'un popüler kültüre karşı takındığı tavır sebebiyle geçtiğimiz sene Met Gala'sına katılmasını engellemesine rağmen o baloya katılıp meydan okumuştu. Wintour da bunun üzerine kırmızı halı fotoğraflarından Kim Kardashian'ı kesip atmıştı. Anna Wintour da bu sene Amerikan Vogue dergisinin Nisan sayısına birlikte kapak yaptığı çift için: 'Ben bu kapağı Kanye çok istedi diye yapmadım Kim Kardashian'ın karakterinin güçlülüğü beni etkiledi, onun bu yaptıklarını yapabilmek herkesin harcı değil.' diyerek açıklamıştı. Haksız da sayılmaz.


Küratör Harold Koda, Charles James'ın moda uzmanları tarafından bilinmesine rağmen döneminde kendine ait marka yaratamadığı, geniş kitlelere ulaşamadığı için unutulduğunu öne sürmüş. Yonca elbisesinin eteklerine istediği formu verebilmek için plastik çubukları istediği boyutlara getirerek elbise için iskeletler tasarlayan James'in tasarımları moda çizimlerinden çok ayrıntılı planlara benziyormuş. Kullandığı bu iskeletlerin ağırlığı neredeyse 10 kilo civarında bile olsa elbiselerini giyen kadınlar şık göründüklerinden emin oldukları için şikayet etmemişler. 

Claire Danes ve Hugh Dancy çifti de kendilerinden emin, şık bir Hollywood çifti olduğunun farkında. Gecenin temasına en uygun tasarımcılardan biri Oscar de la Renta olurken birçok isim de onu tercih etmiş. Homeland'in zeki ajanı Claire Danes Oscar de la Renta'nın tafta elbisesiyle biraz zayıf kalsa da kadife üst kısmını daha başarılı buldum. 


Uzun tuvaletler, kabarık ve gösterişli etekler gecenin öne çıkan detayları arasında olurken Diane Kruger bu kez Dior ve Chanel'lerini bir yana bırakarak Hugo Boss'un kokteyl elbisesini seçerek hayalkırıklığına uğrattı. Sade bir görünüm içinde olayım derken sıkıcı olmaktan bir adım öteye gidememiş. 

Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

0 YORUM

Pinterest