Paris Couture Haftası | Christian Dior 2014/15 Sonbahar Kış

7/09/2014


Zamansız ve klasik formlarda hayat bulan beyaz, sezonun en güçlü renklerinden ve tasarımcıların favorilerinden. Haute couture'ün zihinlerde canlanan kalıplaşmış normları Christian Dior'un kreatif direktörü Raf Simons'un hiçbir koleksiyonunda kıstas değil. Couture'ün özgürleştirilmesi gerektiğine inanan Simons, Christian Dior'un 2014/2015 kış koleksiyonunda bu düşüncesine bir adım daha yakınlaşıyor. Couture'ün zamanın kısıtlı, işçiliğin pahalı ve hayatın hızlı aktığı günümüze adapte etmek zor olsa da Dior, geçmişe refans vererek giyilebilir tasarımlarla birlikte modernliği kendi anlayışıyla yeniden tanımlıyor.

Koleksiyona volümlü gece kıyafetleri, floral elbiseler, hacimli eteklerle birlikte yaratılan sportif etki ve çoğunlukla kullandığı kolsuz üstler hakim. Raf Simons Boardwalk Empire dizisinde görülen 1920'lerde viktoryan tarzı kadınların tam karşısında yer alan, maskülen görünen, kadınsı hatlardan ayrılma isteğinde olan flapper kadınlardan ve 1950'lerin Dior'undan ilham almış. 

Moda lügatına süpermodel kavramını sokan Cindy Crawford, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Linda Evangelista, Christy Turlington gibi isimlerin kendine has duruşları, zerafetleri, çekicilikleriyle yarattığı etkiyi podyumlarda aradığımı da söylemeliyim. 


Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

0 YORUM

Pinterest