İstanbul Moda Haftası | Ece Gözen İlkbahar/Yaz 2015

10/15/2014


Spiral galaksilerden mercan kayalıklarına kadar doğadaki tüm desenler, bize görsel ve estetik bir dürtü sunarken, doğa sistemlerinde kendi kendine organize olan formlar ve yapılar efsanevi sanatçı ve bilim adamı Alan Turing'e ilham kaynağı olmuştur. Bilgisayar biliminin ve yapay zekanın öncüsü olan Alan Turing teorisi ile doğadaki canlılar üzerindeki olağanüstü desenleri açıklamakla kalmamış, değişim biyolojisiyle ilgili önemli içerimler ve kompleks sistemleri de açıklamıştır. 

Ece Gözen, 'Think Fluid' adını verdiği İlkbahar/Yaz 2015 koleksiyonunda Alan Turing'in canlılar üzerinde keşfetmiş olduğu bu matematiksel denklemi koleksiyonuna ana ilham kaynağı olarak taşımış ve tasarımlarına desen, form ve 2 boyutlu nakış tekniği olarak yansıtmış. Koleksiyonun geneline file, krep, koton, ipek karışımlı kumaşlar ve özel olarak üretilen deriler hakim olurken Ece Gözen tasarımlarında görmeye alışık olduğumuz neon yeşil, siyah, mor, açık gri, beyaz gibi renkler ana koleksiyonu oluşturmakta.


Koleksiyonda kullanılan deri parçalar, Deri Tanıtım Grubu ve Vogue İtalya işbirliğiyle yapılan özel bir proje kapsamında tasarlanmış. Ece Gözen tarafından yaratılan özel bir dokuyla yanar-döner deri yüzeyleri tasarımlara uygulanırken bu parçalar Vogue L'uomo Eylül 2014 sayısında yayınlamış. Tasarımcı İlkbahar/Yaz 2015 koleksiyonuna Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul kapsamında ayakkabı sponsoru olan İnci Deri bu koleksiyon için Ece Gözen tarafından tasarlanan ayakkabıların üretimini gerçekleştirmiş.

Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

0 YORUM

Pinterest