SineYorum | Nightcrawler

12/26/2014


Film, suç haberciliği yapmak isteyen eski bir hükümlü Lou Bloom'un hikayesini anlatıyor. Filmde Lou Bloom'u Jake Gyllenhaal canlandırıyor. Her polis sireninin, her kurbanın, dökülen her kanın paraya dönüştüğünü fark eden Lou Bloom, suç habercisi olarak büyük çıkışı yapabilmek için, yakaladığı hikayeyi etik dışı, risk dolu, zekice bir planla yönlendiriyor. Kendi hikayesinin doğru ve yanlışlarının arasındaki çizginin giderek belirsizleştiğini fark etmeyen Lou'nun gözünü kariyer hırsı bürüyor.

Jake Gyllenhaal, kariyerini gerilim/suç filmleri üzerine yoğunlaştırmışa benziyor. Önce Hugh Jackman'le başrolünü paylaştığı Prisoners, daha sonra Enemy'de rol alan Jake son olarak Nightcrawler'da bu türe iyice ısındığını gösteriyor. Oyunculuğunu da gözle görülür bir biçimde geliştiren oyuncu, Sinema Yazarları Birliği ve Altın Küre Ödülleri'nde yılın en iyi erkek oyuncu adayları arasında yer almayı başardı.
Film özelinde Nightcrawler'dan bahsedecek olursak filmin "mesaj kaygılı" tarafının ağır bastığını söyleyebiliriz. Kariyer hırsının insanları nasıl insanlıktan çıkardığından tutun, kariyer ile ahlak korelasyonunda ahlaktan ödün vermenin insan doğası için kaçınılmaz olmasına kadar bir çok ana fikir üretebiliriz. Günümüz dünyasında kariyer uğruna yapılanlara tanık olduğumuzdan film bir nevi bize ayna tutarak ahlak anlayışımızı sorgulamıza sebep oluyor. O yüzden başarılı bulduğumu söyleyebilirim. 

Jake Gyllenhaal film için 14 kilo verdikten sonra çıkan elmacık kemikleri ve yapışık jöleli saçları da kariyer dünyasının "duygusuzluğunu" görsel açıdan pekiştiren ögeler olarak karşımıza çıkıyor. Karanlık puslu kış günlerinde içinizi daha da karartacak bir film izlemek istemiyorsanız izlemeyin. Ama iyi bir filmi kaçırdığınızdan şüpheniz olmasın.

Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

0 YORUM

Pinterest