Makyaj Malzemelerinin Kullanım Süresi

2/18/2016


Her şey gibi makyaj malzemelerinin de bir kullanım süresi var. Ancak yapılan araştırmalara göre sadece 4 kadından 1’i makyaj malzemelerinin son kullanma tarihlerine dikkat ediyor. Hatta süresi geçtikten sonra 6 yıl kullanma devam ediyor. Kadınların en uzun süre kullandığı kozmetik malzemelerinin başında göz farı geliyor. Normalde göz farının kullanım süresi 1 yıl, ancak Avrupa’da bu oran 6 yıl uzuyor! 2 yıllık ruju 4 yıl, 1 yıllık fondöteni 3 yıl kullanan kadınlar sağlıklarını riske attıklarını bilmiyor. 6 aylık kullanım süresi olan maskara ise genellikle 2 yıl boyunca makyaj çantasındaki yerini koruyor. 2 yıllık pudralar ise 3 yıl kullanılıyor.

Oysa tarihi geçen kozmetik malzemelerinin yol açtığı bakteriler ve toksinler çok ciddi hastalıklara yol alabiliyor. Örneğin tarihi geçmiş bir göz kalemi ya da fondöten ciddi enfeksiyonlara neden oluyor.


Ürünlerin son kullanım tarihleri ambalajları üzerinde belirtiliyor. Başka önemli bir nokta ise açıldıktan sonra ürünü kullanabileceğiniz süreyi gösteren PAO (Period After Opening yani açıldıktan sonraki raf ömrü) işareti. Bu işaret kapağı açık kavanoz resminin içinde sayı ve “M” harfinden oluşuyor. Kavanoz şeklinin içinde “3M” yazıyorsa bu ürünün açıldıktan sonra 3 ay içinde tüketilmesi gerektiğini gösteriyor.


Kozmetik ürünlerinin tıpkı kıyafetler gibi düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Kozmetik ürünlerin ömrünün uzatılması için de şunların yapılması gerekiyor:

*Fırçaları 2 haftada bir yıkayın. Süngerleri ise her kullanımdan sonra mutlaka yıkayın.

*Kullandığınız ürünü açık bırakmayın. Kapağını mutlaka sıkı sıkı kapatın.

* Fırçaları nemli havlu gibi yerlerin üzerine bırakmayın.

*Ürünler, aşırı sıcağa maruz kalmamalı. Aynı zamanda kozmetik ürünleri, banyo gibi nem oranının yüksek olduğu yerlerde de bırakılmamalı.

*Göz kalemlerini düzenli olarak kalemtıraş yardımıyla açın. Böylece üzerinde bakterilerin oluşumunu ve olası göz enfeksiyonlarını engellemiş olursunuz.

*Kozmetik malzemelerini kullanmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.

*Kozmetik malzemelerinizi başkalarıyla paylaşmayın.

*Rengi ve kokusunda değişiklik fark ettiyseniz hemen atın.

*Ürünü en son ne zaman kullandığınız hatırlamıyorsanız, bir daha kullanmayın.

Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

0 YORUM

Pinterest