Pedikür Sanatı

8/18/2016


Ayaklarını bakıma alıyoruz. Malzemelerini dizmeye başla. Sırasıyla uygulaman gereken 8 adım:

1. Tırnaklarında oje varsa çıkar ve uzun tırnaklarını kes. Ardından törpü yardımıyla şekil ver. Essence Studio Nails Professional 4inl Törpü (5.50 tl) gibi çok işlevli dörtlü bir törpü yardımıyla tırnaklarını kısaltabilir, şekil verebilir, yumuşatabilirsin. Ayrıca cilalayarak yüzeyini canlandırabilir ve ojenin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsin.


2. Ayaklarında-özellikle topuklarında- nasırlara yol açan kalın ölü deri tabakasını Scholl Velvet Smooth Express Pedi Pembe Ayak Törpüsü Elmas Taneleri (69,90tl scholl.com) gibi bir elektronik törpü ya da bildiğimiz düz ponza taşı ile temizle. (Ponza taşını duşta da kullanabilirsin,)

3.İçine sevdiğin bir duş jeli ya da bitkisel yağ kattığın sıcak su havuzu hazırla (minik bir leğene doldurabilirsin) ve ayaklarını tırnak etlerin yumuşayana kadar (yaklaşık 20 dakika) bu suyun içinde beklet. Kalan ölü derileri ve tırnak etlerini de bir ayak peelingi kullanarak yumuşat. Ardından durula ve bir havluyla kuruladıktan sonra ayakların hala yumuşakken tırnak diplerine vazelin uygula.


4. Peeling'den sonra -eğer kaldıysa- tırnak etlerini itici yardımıyla geri ittir. Tahta iticiler, metallerin aksine tırnaklara daha az zarar verir. Sephora Tırnak Eti İtici Tahta Çubuklar'ı (10,90tl Sephora mağazalarında) deneyebilirsin. Tırnaklarını kesme işlemi, eğer elin alışık değilse biraz risklidir. Doğru yapamadığın takdirde çok fazla et kesip kanamaya neden olabilir; daha kaba tırnak etlerinin gelişmesin eyol açabilirsin. Bu sebeple peeling ile yumuşattığın tırnak etlerini itmenin evde kendin yapacağın pedikür için daha garantili ve sağlıklı bir işlem olduğunu söyleyebilirim. 


5. Biraz daha şımarmaya hazırlan... Sıra ayak maskesinde. Buraya kadarki emeğini, ayaklarına maskesiyle bolca nem vererek mühürle. İçerdiği hyalüronik aasit ve ipek amino asitleri ile cildin su ihtiyacını karşılayarak ayakları yumuşatan Timeless Truth Nemlendirici Ayak Maskesi'ni (30 tl ttmaskturkiye.com) deneyebilirsin.

6. Ayak parmaklarını bunun için özel satılan ayırıcılar yardımıyla ya da aralarına pamuk koyarak ayır. Tırnaklarını renklendirmeden önce, Kalyon Tırnak Besleyici (6,90 tl) ile onları güçlendirebilirsin. Bu adım hem ojenin kalıcılığını arttırır, hem de ojenin tırnağın kendi dokusu ile temas etmesini engeller. Böylece tırnakların sararmaz.


7. El ve ayaklarına aynı oje sürmek iyi bir fikir mi? Aslında hayır. Mümkünse ellerinde bir rengin açık, ayaklarında ise daha koyu tonlarını kullan. Örneğin 2016'nın iki trend rengi ile okyanus efekti yaratabilirsin. Ellerinde TCA Studio Make-Up Nail Color No: 147 (9,90 tl Tekin Acar Mağazalarında) gibi bir bebek mavisi, ayaklarında ise sedefli bir lacivert. Mükemmel!

8.Ojelere kat geçerken her kat arasında en az 45 saniye bekle. Kuramamış ojenin üzerine ikinci katı sürersen dokuyu bozabilirsin. Son olarak sıra, ojelerine parlaklık katıp uzun süre dayanmalarını sağlayacak top coat etabında. Sally Hansen Diamond Flash (44,50 tl, eczanelerde) bir dakika içinde kuruyor ve içeriğindeki gerçek mikro elmaslar ile platinum'dan oluşan formülü sayesinde tırnak üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturup onları dış etkenlere karşı koruyor. 

Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

0 YORUM

Pinterest