SineYorum | Aile Arasında

12/16/2017


Yıllar sonra bir Türk filmi için sinemaya gitmeye karar verdim. Çünkü bir Türk filmine para ödemem için bütün şartlarım gerçekleşmişti. Sevdiğim bir senarist, bayıldığım oyuncular ve sinemaya gidenlerin çok olumlu geri dönüşleri. Hal böyle olunca filmi izlemek elzem oldu.


Film genel olarak günümüz Türk sinemasının lokomotifi niteliğindeki skeç mantığıyla çevrilmişti. Gülse Birsel'in dizi kariyerinden alışık olduğu bu yazım tekniği olduğu gibi filme de yansımış. Avrupa Yakası'nda diziyi adeta tek başına götüren Engin Günaydın dizideki karakterinden çok da farklı olmayan bir rolle karşımızdaydı. Tek fark şivesinin olmamasıydı. Aynı şapşal haller, aynı panik nöbetleri ve sakarlıklar. Zaga günlerinden beri Engin Günaydın'ın en sevdiğimiz hali. Diğer başrol oyuncusu Demet Evgar'ı da es geçmek olmaz. İstanbul'un sillesini yemiş bir Tarlabaşı kadını, kızıyla birlikte ayakta kalmaya çalışıyor. Kader bu iki karakteri bir araya getirince olayların gelişimi de tadından yenmiyor haliyle. 


Demet Evgar'ın birlikte sahne aldığı assolist arkadaşı Behiye rolüyle izlediğim Ayta Sözeri'ye ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Filmden bağımsız olarak duruşu, hal tavırları ve hanımefendiliğiyle kendini ''gerçek kadın'' addeden bir çok kadından daha kadın olduğunu belirtmek isterim. Trans bir kadının da nezih ve elit bir duruş sergileyebildiğini görmek beni çok mutlu etti. Darısı bizim diğer trans bireylerin başına! Ayta hanımın filme katkısı Gülse Birsel'in tahmin ettiğinden daha fazla ve etkili olduğu kanaatindeyim. O kadar güzel bir duruşu vardı ki her sahnesinde büyük bir hayranlıkla izledik kendisini. Umarım bir çok projede sıklıkla kendisini görme fırsatımız olur. Tabi burada Gülse Birsel'in trans bireylerin haklarına gösterdiği hassasiyetin de altını çizmek gerekir.


Erdal Özyağcılar ayrı bir alem. Yabancı Damat dizisindeki babacan doğulu karakterin aynısı bu filmde de var. İyi ki de var. Kendisinin oyunculuğunu çok özlemişiz. Eşi rolündeki Seher Devrim Yakut da Erdal Bey kadar başarılıydı.

Behzat Ç'nin şapşalı Fatih Arıtman, Yalan Dünya'nın delisi Derya Karadaş, Şevket Çoruh, Devin Özgür Çınar ve hatta Gülse Birsel harika iş çıkarmışlar.


Bu kadar iyi performanstan kötü bir film çıkması mümkün değildi zaten. Sinemada izleyin derim. Verdiğiniz paranın karşılığını alacaksınız. ''Hak eden'' bir Türk filmine para kazandırmanın huzuru da kreması olacak.

Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

0 YORUM

Pinterest