MBFWI - Niyazi Erdoğan Sonbahar/Kış 2018

3/29/2018


Yerel kültürümüzden aldığı kodları global moda trendleriyle harmanlayan moda tasarımcısı Niyazi Erdoğan'ın Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonu için ilham kaynağı bu kez kendi ailesi yani anne ve babası. Daha önce farklı markalar ve ihracat firmaları için sayısız kadın koleksiyonu hazırlayan tasarımcı, bugüne kadarki moda haftası serüveninde ilk kez kadın ve erkek tasarımlarını tek koleksiyonda bir araya getiriyor.


Niyazi Erdoğan "Bugüne kadar kendi markamın DNA'sında kadın koleksiyonlarına yer bulamıyordum. Hikayelerim hep erkek odaklıydı. Son dönemde dünyada sosyo-politik anlamda farklı yönlerden esen rüzgarlar benim de tasarım çizgimde yeni kararlar almamı gerektirdi. Ve elbette Niyazi Erdoğan markasının güçlü ve kendi ayakları üzerinde duran kadınlar tarafından da giyilmesi arzusunu doğurdu," diye özetliyor bu değişim sürecini.


Kadın ve erkek tasarımlarını hem birbirine bağlayan hem de ayrıştıran detaylar ise aynı podyumda ahenk içinde yer alıyor. Erkek koleksiyonu sarı, haki ve bordo etrafında hareket ederken kadın renk paleti yeşil, mor ve turuncu renklere odaklanıyor. Her iki koleksiyonda denim eşit oranda yer alırken, kadında geleneksel basma kumaşının dokunuşu öne çıkıyor. Erkekte ise ağırlıklı olarak corduroy (fitilli kadife) kullanılıyor. Çukurova'da kadınların vazgeçilmez aksesuarı altın takılar ve örme çantalar defilenin styling'ine ışıltı katarken tasarımcı, erkekler için babaannesinin duvar halısını hem desen hem materyal olarak değerlendiriyor.

Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

0 YORUM

Pinterest