SineYorum | Oppenheimer

8/20/2023İzlediğim en iyi biyografik film diyebilirim. Ve Robert Oppenheimer özelinde akılda bir çok soru beliriyor;

- Kendi ülkesi savaşta olan Oppenheimer, kendi ülkesinin savaşı kazanması ve kendi askerlerinin ölmemesi için elinden gelen her şeyi yapmak istemesi ve sonunda yapması onu vatansever biri yapmaz mı? Vatanını seven her insan aynı şeyi yapmaz mıydı?

- Oppenheimer'ın amacı nazilerden önce atom bombasını yapmak iken, savaşın seyri değişince yaptığı bombanın Japonya'ya atılmasından sorumlu tutulabilir mi?

- Manhattan Projesi olmasaydı atom bombası hiçbir zaman bulunamayacak mıydı? Bir başka ülkenin başka bir zamanda atom bombasını keşfi nasıl sonuçlanırdı? Dünya tarihi nasıl yazılırdı veya tarihi yazılacak bir dünya kalır mıydı?


- Savaşı kazandıran atom bombasını yaptıktan sonra hidrojen bombasına karşı çıktığı için kendi ülkesinde Sovyet ajanı iftirasına uğraması onun asıl amacının dünyanın yok olmasını önlemek istemesi olduğunu göstermez mi?

Neresinden bakılırsa bakılsın Robert Oppenheimer'dan bir katil çıkmıyor. kaçınılmazı gerçekleştiren ilk insan olması onu bir katil yapmaz. Hakikati herkesten önce görebilmesi onu bir suçlu yapmaz. bilimin ürettiğini siyasi emellerine alet eden politikacılar asıl katillerdir. Bu insanlık tarihi boyunca böyle olmuştur. bundan sonra da böyle olacaktır.

Bu Haberlerde İlgİnİ Çekebİlİr

0 YORUM

Pinterest